Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

sobótki 2022
Nasz Tczew

Tczewskie sobótki z biegiem i koncertami

Biegiem na pięć kilometrów i koncertami Tczew powitał lato na bulwarze nadwiślańskim. Gwiazdą sobótek była Natalia Nykiel.

Sobótki tczewskie na bulwarze nadwiślańskim to wieloletnia tradycja witania lata festynem, na który składa się wiele atrakcji. Czy impreza nazywała się sobótki czy też Dni Ziemi Tczewskiej – zawsze nad Wisłą pojawiał się lunapark.
Tczewskie sobótki to także szereg koncertów. W sobotę najpierw wystąpiły na scenie tczewskie talenty wokalne, które szlifują swoje umiejętności muzyczne pod opieką Agaty Sowy, prowadzącej zajęcia w Centrum Kultury i Sztuki. Dyrektora tej placówki, zarazem koordynatora organizacji Tczewskich Sobótek, zapytaliśmy o pomysł na tegoroczne powitanie lata.

Od 2017 roku w ramach tczewskich sobótek organizowane jest cykliczne sportowe wydarzenie – Tczew na piątkę. Tegoroczny bieg na pięć kilometrów z Flex Poland był czwartą edycja tego wydarzenia organizowanego przez Powiatowe Centrum Sportu pod patronatem prezydenta Tczewa. Jest to bieg z atestem z trasa wytyczoną wzdłuż Wisły oraz ulicami Czyżykowa i Starego Maista. Ponad 30-stopniowy upał nie był sprzymierzeńcem biegaczy, ale nikt na starcie nie narzekał, a linie mety przekroczyli niemal wszyscy uczestnicy, czyli aż 216 osób. Najwięcej tczewian, ale przyjechali na bulwar miłośnicy biegania z blisko dwudziestu miejscowości Pomorza i okolicy, a także z Gniezna czy Gorzowa Wielkopolskiego. W kategorii mężczyzn najlepszy był Adam Głogowski z Gdyni, który osiągnął czas 15 minut i 10 sekund. Drugie miejsce zajął starogardzianin Mateusz Niemczyk, a trzecie Miłosz Kuczkowski z Wielkiego Klincza. Spośród kobiet najszybsza była Katarzyna Pobłocka-Głogowska z Gdyni z czasem 18 minut 56 sekund, na podium stanęły – druga Małgorzata Drzycimska i trzecia Martyna Stańczyk – obie z Gdańska. Organizator wyodrębnił spośród startujących 12 kategorii według wieku i płci. Na podium w swoich kategoriach staneły trzy zawodniczki Biegającego Tczewa – zwyciężczynie Halina Dubiela i Anna Piekarska oraz Lucyna Czechanowska i Maria Pióro. Nagrodzono również osobno najlepszych spośród pracowników Fleksa, partnera tytularnego biegu.