Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Trwa wymiana oświetlenia na energooszczędne
Nasz Tczew

Trwa wymiana oświetlenia na energooszczędne

Niektóre polskie i europejskie miasta w ramach oszczędności wyłączają oświetlenie uliczne. Władze Tczewa nie chcą zdecydować się na ten ryzykowny pod kątem bezpieczeństwa krok. W zamian po raz kolejny planują zainwestować w wymianę oświetlenia ulicznego z tradycyjnego na LEDowe. Pomogą w tym rządowe środki, które łatają dziurę budżetową powstałą przez Polski Ład.

W październiku informowaliśmy o tym, że rząd przekazał wszystkim samorządom środki w ramach wsparcia w kryzysie. Samorząd Tczewa otrzymał z tej puli ponad 7 mln zł. Prezydent informuje, że część tych środków zostanie przeznaczona na wymianę oświetlenia ulicznego z tradycyjnego na LEDowe. Urząd Miejski od kilku lat systematycznie je wymienia, o czym wielokrotnie informowaliśmy. Obecnie własnością miasta jest ponad 4,5 tys. punktów świetlnych, z czego prawie 1570, czyli 35% to oprawy LEDowe. Prezydent słyszał sugestie, aby w ramach oszczędności energii elektrycznej wyłączyć tylko część latarni. Logistycznie nie byłoby to jednak możliwe.

Aktualnie ratusz zlecił spółce Energa Oświetlenie wymianę opraw na LEDowe w przypadku kilku tczewskich ulic. W przyszłym roku miasto planuje wymienić oświetlenie na LEDy np. na ulicy Armii Krajowej, na osiedlu Bajkowym, Za Strzelnicą, na Starym Mieście, a także na ulicy Nowowiejskiej, Malinowskiej, Czatkowskiej, Kołłątaja czy Starowiejskiej. Dopytaliśmy urząd, ile miasto zaoszczędzi dzięki instalacji LEDów.

Wymiana oświetlenia w 2023 roku:

Armii Krajowej – 134 szt.
30 Stycznia od Lecznicy zwierząt – 9 szt.
Grunwaldzka – 14 szt.
Łazienna + parking – 38 szt.
Malinowska – 56 szt.
Zamkowa – 45 szt.
Kwiatowa – 28 szt.
Osiedle Bajkowe – 51 szt.
Chopina – 33 szt.
Działkowa – 50 szt.
Przemysława II + Os. Strzelnica – 60 szt
Czatkowska – 45 szt.
Kołłątaja – 36 szt.
Starowiejska – 30 szt.
Chrobrego – 18 szt.
Kapitańska – 22 szt.
J. Dąbrowskiego od Westerplatte do Kościuszki – 27 szt.
Prosta – 25 szt.
Jurgo Hanny Hass – 37 szt.
Szlak Forteczny – 33 szt.
Nowowiejska – 31 szt.
Mickiewicza, Krótka, pl. Hallera – 50 szt.
Sambora – 35 szt.
Ścieżka rowerowa przy DK 91 – 66 szt.