Z okazji Dnia Tczewa w Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej. Medalami Pro Domo Trsoviensi wyróżniono na niej pięć osób. Tytuł Tczewianina Roku 2023 prezydent Mirosław Pobłocki przyznał mistrzowi świata i Europy w wioślarstwie Mateuszowi Biskupowi oraz Krzysztofowi Pieczewskiemu z obchodzącego 100-lecie chóru Echo.
Uroczysta sesja organizowana rokrocznie 30 stycznia to okazja do historycznych refleksji i przypomnienia okoliczności wyzwolenia miasta, jego powrotu do Polski. Przed sesją odbyła się inscenizacja wydarzeń z 1920 roku na tczewskim rynku z udziałem wojsk polskich i generała Józefa Hallera, który przybył również na sesję do sali Centrum Kultury i Sztuki.
Uroczystości uświetnił występ muzyczny zespołu złożonego z tczewskich muzyków i wokalistki Agaty Sowy.
Następnie na dużym ekranie zaprezentowano kilkunastominutowy film zatytułowany “Tak zmienił się Tczew 2019-2023”. Rolę gospodarza sesji pełnił przewodniczący rady miejskiej Zenon Drewa, który wyjaśnił, że rada zdecydowała o przyznaniu w tym roku aż pięciu wyróżnień medalami Pro Domo Trsoviensi. Podkreślił, że wszystkie pięć wniosków było właściwie uzasadnionych, każda z osób zgłoszonych do wyróżnienia reprezentowała innego rodzaju działalność.
Za sukcesy w zawodach rangi światowej i ogólnopolskiej w wędkarstwie spławikowym uhonorowano Kamilę Justę-Kowalską. Ośmiokrotnie została najlepszą wędkarką w kraju. W najważniejszych zawodach rangi międzynarodowej w ostatnich latach drużynowo i indywidualnie uzyskiwała wiele sukcesów, w ubiegłym roku wywalczyła indywidualnie tytuł wicemistrzyni świata.
Medal Pro Domo Trsoviensi otrzymał także tczewianin Edmund Antczak – trener kadry narodowej w lekkiej atletyce, specjalista od szkolenia na najwyższym poziomie w konkurencji pchnięcie kulą. Był trenerem mistrzyni Europy z 2018 roku Pauliny Guby. Antczak był także szkoleniowcem wielu tczewskich lekkoatletów.
Medal otrzymał także wieloletni działacz sportowy Kazimierz Homa. Jego największą pasją jest piłka ręczna, ale pomagał również w funkcjonowaniu drużyn piłki nożnej tczewskich klubów.
Za działalność kulturalną i pedagogiczną promującą nasze miasto medalem pro domo uhonorowano Adama Wendta. Znakomity muzyk jazzowy, wybitny saksofonista, ale również kompozytor, aranżer i nauczyciel. Wendt występował niemal na całym świecie. Dzięki niemu w Tczewie mamy cykl koncertów na najwyższym poziomie w kraju.
Innym przedstawicielem sztuki, który otrzyma medal Pro Domo jest Jarosław Kukowski. To artysta malarz współczesny, designer, właściciel atelier w rodzinnym mieście Tczewie. Wymieniany jest w jednym rzędzie z najbardziej znanymi na świecie surrealistami czy realistami magicznymi. Artysta podkreśla swój bliski związek z Tczewem.
Tradycyjnie prezydent Tczewa trzymał w tajemnicy komu zostanie przyznana nagroda za działalność w ubiegłym roku. Zdecydował o nagrodzeniu dwóch osób tytułem Tczewianina Roku. Jeden z nich to Mateusz Biskup aktualnie jeden z najlepszych wioślarzy na świecie, który w ostatnich dwóch latach w konkurencji czwórek podwójnych wywalczył tytuły mistrza świata i mistrza Europy. Ta osada jest jedną z wielkich nadziei nawet na złoty medal na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.
Tytuł Tczewianina Roku otrzymał także Krzysztof Pieczewski – prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru Męskiego ECHO – za popularyzację i promocję dorobku tczewskiej muzyki chóralnej. Obchodzący w ubiegłym roku swoje stulecie chór Echo zaznaczył swój jubileusz kilkoma znaczącymi wydarzeniami kulturalnymi. Chórzyści zaznaczyli również swoją obecność na uroczystej sesji podśpiewując Tczewianom Roku “Sto lat”.
Podczas uroczystej sesji wręczono również nagrodę Pomorskiego Ruchu Obywatelskiego Pro Obywatel. W kategorii miasto Tczew Nagrodę Pro Obywatel 2023 prezes stowarzyszenia Tomasz Kazjer i prezydent Tczewa wręczyli Grzegorzowi Oszmanie – komendantowi hufca ZHP Tczew.