Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Karczykowski TUTW
Nasz Tczew

Wybitny tenor znów w rodzinnym mieście

O trudnych początkach, potem o występach na scenach największych światowych oper, ale także o problemach współczesnej kultury mówił na spotkaniu Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wybitny tenor pochodzący z Tczewa Ryszard Karczykowski.


Wybitny tenor, honorowy obywatel Tczewa, pedagog muzyczny – profesor Ryszard Karczykowski lubi wracać do swojego rodzinnego miasta. Jego dokonania są doceniane – główna sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki została nazwana jego imieniem. Na rodzinnym domu, na osiedlu Zatorze, zawieszono pamiątkową tablicę informującą, gdzie mieszkał. Na tym osiedlu ustanowiono niedawno pomnik przyrody – został nim dąb nieprzypadkowo nazywany Ryszard.
Tczewski Uniwersytet Tczewskiego Wieku spotkaniem z Karczykowskim kontynuuje cykl, w którym można poznać działalność i osobowość wybitnych i wyjątkowych tczewian.

Prezentacji dokonań, zarazem prowadzenia spotkania, podjął się Adam Lemka, bliski kuzyn tenora. Przygotował on materiał bardzo różnorodny i znakomicie oddający charakter bohatera wykładu. Wiele było wspomnień z lat dzieciństwa i młodości, jednak najwięcej filmowych materiałów muzycznych prezentujących wykonania wybitnych dzieł muzyki klasycznej operowej. Karczykowski przytaczał wiele anegdot, nie brakowało humorystycznych akcentów, ale mówił też sytuacji kultury w obecnych czasach. Apelował do obecnych, żeby muzyka była obecna w życiu codziennym i żeby dokonywać wyboru. twierdził, że można iść z nurtem nowych rozrywkowych trendów, ale równocześnie można pamiętać o klasyce.

W materiałach prezentowanych w spotkaniu, przygotowanych przez telewizje Tetka wiele było o bliskim związku Warszawie Karczykowskiego ze swoim rodzinnym miastem, do którego stara się często przyjeżdżać. Efektem jego znajomości z prezydentem Mirosławem Pobłockim są koncerty operetkowe na bulwarze nadwiślańskim z udziałem młodego pokolenia artystów, podopiecznych Karczykowskiego. W tym tygodniu, w niedzielę 28 maja, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie można zapoznać się z przebojami operetki i musicalu w wykonaniu znanej sopranistki Grażyny Brodzińskiej oraz innych wokalistek i wokalistów.