Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

82. rocznica wybuchu II wojny światowej
Nasz Tczew

82. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września odbyły się obchody upamiętniające 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W pobliżu Mostów Tczewskich oddano hołd bohaterom, którzy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny. Po oficjalnej części uroczystości odbyła się część artystyczna w Centrum Kultury i Sztuki.

Tradycyjnie 1 września w sąsiedztwie Mostów Tczewskich spotkali się przedstawiciele władz państwowych, kolejarze, celnicy, samorządowcy, parlamentarzyści, duchowieństwo, żołnierze i harcerze. Historyk Kazimierz Ickiewicz przypomniał o wydarzeniach z 1 września 1939 r.

Piotr Karczewski, czyli doradca prezydenta Andrzeja Dudy, odczytał list od głowy państwa. Poseł Kazimierz Smoliński odczytał list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek, a wicewojewoda pomorski Michał Bąkowski list od premiera Mateusza Morawieckiego. Mimo że po raz kolejny padły wzniosłe słowa na temat znaczenia obrony Mostów Tczewskich, w żadnym liście od przedstawicieli rządu i prezydenta RP nie wspomniano o trudnej sytuacji związanej z zatrzymaniem odbudowy Mostu Tczewskiego, potrzebie udzielenia rządowego wsparcia dla lokalnego samorządu ani o niespełnionej od 6 lat obietnicy prezydenta Dudy na temat przekazania mostu Skarbowi Państwa. Podczas uroczystości głos zabrał również prezydent Tczewa. Tradycyjnie wojsko polskie odczytało apel poległych.

W ramach obchodów rocznicy wybuchu wojny w Centrum Kultury i Sztuki przygotowano spektakl artystyczny w wykonaniu Galicyna Art Group. Vlodyr, czyli najszybszy speed painter na świecie, namalował za pomocą światła wydarzenia sprzed 82 lat. Następnie artysta Tony Dream wykonał kilkuwarstwowy obraz generała Józefa Hallera namalowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Podczas spotkania pogratulowano także księdzu prałatowi Stanisławowi Cieniewiczowi odznaczenia Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski za zasługi duszpasterskie i społeczne. Ksiądz otrzymał odznaczenia od prezydenta RP na wniosek prezydenta Tczewa. Mirosław Pobłocki przekazał księdzu Cieniewiczowi dodatkowy prezent

Oprawę artystyczną spotkania zapewniła Jadwiga Tomczyńska z zespołem, która wykonała m.in. utwór z filmu „Władca Pierścieni”. Retransmisję widowiska artystycznego będzie można zobaczyć na antenie Telewizji Tetka w sobotę 4 września o godzinie 20:40.