Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Aplikują o środki unijne na rewitalizację parków
Nasz Tczew

Aplikują o środki unijne na rewitalizację parków

Władze Tczewa złożyły do Obszaru Metropolitalnego fiszki na projekty Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Samorząd liczy na pozyskanie wielomilionowych środków unijnych, które mogłyby zostać przeznaczone m.in. na rewitalizację trzech terenów zielonych: Parku Miejskiego, Parku Kopernika oraz Skweru Konstytucji 3 Maja.

Na początku kwietnia warszawska firma projektowa rozpoczęła pracę nad dokumentacją budowlano-wykonawczą dotyczącą rewitalizacji Parku Miejskiego. Powinna być ona gotowa jesienią, co oznacza, że miasto będzie wówczas potrzebować około 15-20 milionów złotych na realizację wspomnianej rewitalizacji. Ponad miesiąc temu prezydent nie chciał zdradzić, skąd będzie ubiegał się o środki.

Okazuje się, że samorząd aplikował do Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot o pieniądze unijne przyznawane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Aktualny nabór dotyczy projektów ZIT ze środków pochodzących z dwóch programów: z Funduszy Europejskich dla Pomorza oraz z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko. Budżet przeznaczony na projekty ZIT w pierwszym programie to prawie 828 mln zł, a w drugim 450 mln zł. Miasto złożyło kilka tak zwanych fiszek, które łącznie opiewają na kwotę ok. 47 mln złotych. Fiszki dotyczą projektów priorytetowych oraz drugiego wyboru.

Wspomniana przez wiceprezydenta fotowoltaika miałaby dotyczyć czterech szkół podstawowych: czwórki, dziesiątki, jedenastki i dwunastki. Z kolei wniosek związany z drogami rowerowymi i remontem chodników dotyczy ulicy Jagiellońskiej, Jagiełły, Konarskiego i alei Kociewskiej. Dopytaliśmy wiceprezydenta o to, kiedy będzie wiadomo, jakie środki i na jakie cele zostaną przyznane miastu Tczew.