Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Rekrutacja ósmoklasistów z problemami
Nasz Tczew

Rekrutacja ósmoklasistów z problemami

Widz Telewizji Tetka prosi tczewskie starostwo o usprawnienie w przyszłym roku rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. W tym roku doszło do kumulacji dwóch roczników, co generowało problemy i taka sytuacja może się powtórzyć również za rok. Starosta odpowiada, że placówki były przygotowane na większą liczbę uczniów i w przyszłym roku również będą.

Widz Tetki, którego córka w tym roku ukończyła ósmą klasę, odczuł skutki uboczne podwójnego rocznika podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Mimo wysokiej średniej ocen oraz dobrego wyniku na egzaminie córka nie dostała się do wymarzonego liceum w Tczewie. Miejsce otrzymała w szkole drugiego wyboru podczas rekrutacji uzupełniającej. Widz pyta, czy w przyszłym roku starostwo usprawni zasady naboru i zwiększy liczbę miejsc w tczewskich szkołach, tak by zdolni uczniowie nie byli pokrzywdzeni przez kumulację roczników.

W tym roku uczeń musiał zdobyć ok. 140 punktów, aby dostać się do I LO w Tczewie i ok. 120 do II LO. Spytaliśmy starostę, czy zdarzył się przypadek, kiedy to przez kumulację roczników uczeń mieszkający w Tczewie nie dostał się do żadnej szkoły w Tczewie i musi dojeżdżać np. do Pelplina.

Starostwo zapewnia, że w przyszłym roku podczas kolejnej kumulacji roczników miejsc dla uczniów wystarczy. Według starosty ewentualne problemy mogą wyniknąć z zupełnie innego powodu.